onsdagen den 16:e april 2014

Fotboll, onsdag den 16 april - seriematcher

Fotboll herrar
Div 4 Halland
Leikin - Centern  inställd

Div 5 B Ggöteborg
18:30 Hällesåker - Styrsö
19:30 Kungsladugård - Hönö

Fotboll damer
Div 2 Göteborg
20:00 Qviding - Lindome
19:30 Göteborgs SIF - Näset
19:30 Hisingsbacka - Angered United

lördagen den 12:e april 2014

Fotboll, söndag den 13 april - seriematcher

Fotboll herrar
Div 4 Halland elit
Väröbacka - Ginsten inställd
Div 5 Norra Halland
Tofta - Derome/Åskloster inställd
Grimeton - Norvalla inställd
Fotboll damer
Div 2 Halland
VGLT - Böljan B inställd
Astrio - Onsala inställd
Div 2 Göteborg
Näset - Hisingsbacka  3 - 0

fredagen den 11:e april 2014

Fotboll, lördag den 12 april - seriematcher

Fotboll herrar
Div 2 Västra
Helsingborgs IF - Lindome  3 - 0
Målgörare, Erik Kronholm, Alexander Fioretos, Mattias Aldestam
Eskilsminne - Tvååker  2 - 2
Tenhult - Högaborg  2 - 3
Råslätt - Jonsered  0 - 4
Dalstorp - Torns IF  2 - 3
GIF Nike - Assyriska BK  3 - 0
Sävedalen - Höganäs  5 - 2
Div 4 Halland elit
Tölö - Kungsbacka IF inställd
Onsala - Astrio inställd
Skrea - Fjärås inställd
Andersberg - Hyltebruk inställd
Div 4 Halland
Trönninge BK - Särö inställd
Anneberg - Leikin inställd
Böljan - Harplinge inställd
Centern - Getinge inställd
Div 5 Norra Halland
Träslövsläge - Löftadalen inställd
Ätran - Åsa inställd
Bua - Slöinge inställd
Rolfstorp/Skällinge - HÅFF inställd
Div 5 B Göteborg
Björkö - Hällesåker  3 - 2
Målgörare, Björkö, Victor Granstav 2, Johan Forseström
Hällesåker, Johan Gunnarsson, Henrik Rodehn
Sandarna - Styrsö  2 - 4
Fotboll damer
Div 2 Halland 
Fjärås - Laholm inställd
Trönninge IF - Tofta inställd
Div 2 Göteborg
Ytterby - Göteborgs SIF  2 - 2

Fotboll, fredag den 11 april - seriepremiären inställd. Domarstrejk i Halland.

Fotboll, fredag 11 april - 
seriepremiären inställd. 
Domarstrejk i Halland.
Fotboll herrar
Div 4 Halland elit
Seriepremiären inställd
Kvibille - Lerkil
Lilla Träslöv - Varbergs GIF
Div 4 Halland
Kung Karl - Walldia
Fotboll damer - spelas
Div 2 Göteborg
19:00 Angered United - Bergum

torsdagen den 10:e april 2014

Fotboll, torsdag den 10 april - seriematcher

Fotboll herrar
Div 5 B Göteborg
Balltorp - Hönö  1 - 1
Göteborgs AIK - Kungsladugård  2 - 1  

Fotboll damer
Div 3 Göteborg  
FC Mölndal - Hällesåker 3 - 1
Målgörare, Mölndal, Lina Kern-Wikenfors, Elisabeth Edwards, Johanna Malmström
Hällesåker, Rebecca Lindbäck

onsdagen den 9:e april 2014

Fotboll, onsdag den 9 april - seriematcher

Fotboll herrar  
Div 5 B Göteborg
Fiskebäck - Kaverös   1 - 3

Fotboll damer
Div 2 Halland
Åsa - Tvååker 1 - 0
Målskytt, Victoria Uppman 

Div 2 Göteborg
Lindome - Göteborgs FF   7 - 1  
Målgörare, Lindome, Mikaela Hansson 2, Ida Dahlin 2, Stina Johansson 2, Camilla Schelin







Mossen - Qviding 5 - 1

söndagen den 6:e april 2014

Fotboll, söndag den 6 april - DM och träningsnmatcher

Fotboll herrar
Hallands - DM
Halmstads BK - HÅFF  5 - 1
Halmia - Vinberg  1 - 0
Långås/Morup - Ullared  1 - 4
Walldia - Kvibille  5 - 0
Slöinge - Hyltebruk  0 - 3
Fotboll damer
Hallands - DM
Torup/Rydö - Astrio  2 - 3
Hyltebruk - Böljan  0 - 7
Trönninge IF - Alet  3 - 2
Valinge - Vinberg  5 - 2
Träningsmatcher damer
Norvalla - Löftadalen  2 - 7
Målgörare, Löftadalen, Johanna Skårbring 3, Nancy Lindberg, Maria Andersson Elina Olsson, Cecilia Hallengärd
Kållered - Frillesås  0 - 2
Målgörare, Matilda Gustavsson, Julia Åkerberg

lördagen den 5:e april 2014

Fotboll, lördag den 5 april - DM och träningsmatcher

Fotboll herrar
DM - matcher
Löftadalen - Kungsbacka IF  0 - 2
Målgörare, Daniel Ohlsson, Kristoffer Petersson






Leikin - Varbergs GIF  3 - 2
Harplinge IK - Trönninge IF  2 - 1
Träningsmatcher
BK Skottfint - Fjärås  2 - 5
Målgörare, Daniel Liljered 2, Victor Wallentin, Jetmir Kurti, Niklas Ringdahl-Bohlin
Lindome - Ytterby  1 - 1
Målgörare, Lindome, Mikael Alfredsson
Fotboll damer
Träningsmatcher
Onsala - Skulltorp  2 - 0
Målgörare, Linn Mörfeldt, Alice Torgersson
Kungsbacka DFF - Stångenäs  Inställd

fredagen den 4:e april 2014

Fotboll, fredag den 4 april - DM och träningsmatcher

Fotboll herrar
DM - matcher
Anneberg - Lerkil  0 - 1
Målskytt, Anton Billson

Vapnö - Tvååker  0 - 1

Fotboll damer
Träningsmatch
Åsa - Valinge  3 - 3

torsdagen den 3:e april 2014

Fotboll, torsdag 3 april - DM - matcher

Fotboll herrar
DM – matcher
Fjärås – Simlångsdalen  5 – 2 efter förlängning
Målgörare, Fjärås, Aleksandar Mihajlovic 2, Tobias Löfgren, Niklas Ringdahl-Bohlin, Daniel Liljered
Bilder  - Film här...












Getinge – Alet  1 - 0

måndagen den 31:e mars 2014

Fotboll, tisdag 1 april, seriepremiär och DM

Fotboll herrar
Div 5 B Göteborg
Fiskebäck – Hällesåker  2 - 0

Fotboll damer
Hallands – DM
Fjärås – Kungsbacka DFF  8 - 0












fredagen den 28:e mars 2014

Fotboll, lördag 29 mars - söndag 30 mars - träningsmatcher

Fotboll herrar
Kungsbacka IF - Snöstorp/Nyhem  3 - 1
Målgörare, KIF, Anton Millesson, Kristoffer Petersson

Fjärås - Runsten/Möckleby IF 3-0
Målgörare, Mattias Viggeborn, Philip Salomonsson och Victor Ljungdal 
Galgbacken - Brämaregården  7 - 1  
Målgörare, Galgbacken, Joakim Falk 2, Alexander Folkesson, Linus Johansson, Anders Larsson, Fredrik Tegenstrand, Mattias Christensson
Lindome - Qviding  2 - 2
Målgörare, Lindome, Devran Celik, Tobias Nordström

Löftadalen - Hisinghsbacka 3 - 1. 

Målgörare, Löftadalen, Filip Davidsson, Samuel Johansson, Anton Bohlin
Landvetter - Tölö  2 - 1

Fotboll damer
Kungsbacka DFF - Valinge  13 - 2
Målgörare, KDFF, Amanda Svensson 4, Kajsa Tornfalk 3, Kristin Svensson 2, Leena Puranen 2, Amanda Califf, Simone Nordström, 
Lindome - Borås GIF  8 - 2
Centern - Frillesås 3 - 4  
Målgörare, Frillesås, Matilda Gustafsson 3, Sanna Johansson
Lerkil - Skrea  3 - 1  
Målgörare, Lerkil, Amanda Franzén 2 och Johanna Nilsson 

Lerkil - Kållered 1 - 4  
Lerkils målskytt, Tilda Andersson

tisdagen den 25:e mars 2014

måndagen den 24:e mars 2014

söndagen den 23:e mars 2014

Fotboll, söndag den 23 mars - träningsmatcher

Träningsfotboll herrar
Fjärås - Vallen  1 - 1
Målskytt, Fjärås, Mathias Pringle
Lerkil - Onsala  1 - 1 
Målgörare, Lerkil, Anton Billson 
Onsala, Joel Palmqvist
Målgörare, Lerkil, Anton Billson 
Onsala, Joel Palmqvist

Träningsfotboll damer
Frillesås - Hus FF  3 - 2
Frillesås målgörare, Matilda Gustafsson 3

lördagen den 22:e mars 2014

Fotboll, lördag den 22 mars - Träningsmatcher

Fotboll herrar
Åsa - Löftadalen  2 - 2
Målgörare, Löftadalen, Mattias Hallengärd, Jonas Stigsson
Tölö - Öjersjö  1 - 1 
Målskytt, Tölö, Albin Ogenhag
Utsikten - Lindome  2 - 2 
Målgörare, Lindome, Jonas Björlund, Tommie Veljovic
Galgbacken A - Kungsbacka IF B  7 - 0
Målgörare, Alexander Folkesson 3, Carl Skantz, Joakim Dahl, Andreas Berntsson, Fabian Martinsson
Kållered - Kungsbacka IF  2 - 2
Målgörare, KIF, Daniel Ohlsson 2
Kållered, Joel Olsson, Filip Mattson
Fjärås - Dalen/Krokslätt  3 - 2 Målgörare, Fjärås, Mathias Pringle 2, Mattias Wiggeborn
Hällesåker - Särö  2 - 1
Målgörare, Hällesåker, Johan Gunnarsson, Emil Gunnarsson
Tölö - Kinna  4 - 1

Fotboll damer
Jitex - Kungsbacka DFF  2 - 3 

Målgörare, KDFF, Kristin Svensson, Sofia Karlsson, Leena Puranen
Fjärås - Lödöse/Nygård  1 - 3 
Målskytt, Fjärås, Jenny Gustavsson
Onsala - Lindome  1 - 1
Målgörare, Onsala, Ida Jacobsson
Lindome, Camilla Schelin

fredagen den 21:e mars 2014

Fotboll, torsdag den 20 mars - Träningsmatcher

Fotboll herrar
Lerkil - Särö  2 - 1
Målgörare, Lerkil, Anton Billson 2
Särö, Dennis Dahlström










Fotboll damer  
Lindevi plast. 19:00 Hällesåker - Tuve

måndagen den 17:e mars 2014

Fotboll, söndag 16 mars - DM och träningsmatcher

Fotboll herrar
DM-matcher
Kullavik-Fjärås  2 - 6
Målgörare, Fjärås, Max Börjesson 2, Alexandar Mihajlovic, Mattias Viggeborn, Philip Salomonsson och Victor Ljungdal

Frillesås- Löftadalen  3 - 11, (0-5)
Målgörare, Frillesås, Mathias Höök 2,. Carl Andreas Sandklef
Löftadalen, Rasmus Olsson 3, Alex Lundblad 2, Jonas Stigsson 2, Anton Bolin, Mattias Hallengärd, Filip Davidsson, Samuel Johansson                          
Viljan/Älvéna - Leikin  0 - 10
Simlångsdalen - Böljan  3 - 1
Torup/Rydö - Halmia  0 - 10
Trönninge IF - Haverdal  6 - 0
Derome/Åskloster - Ullared  1 - 2
Långås/Morup - Onsala  1 - 0
Ätrafors/Vessigebro - Vapnö  0 - 5
Fotboll damer
Onsala A - Hovås/Billdal B  1 - 1

Frillesås - Fjärås  2 - 3
Målgörare, Fjärås, Elin Andersson 2, Dessiré Brorsson
Frillesås, Julia Åkerberg 2

fredagen den 14:e mars 2014

Fotboll, lördag den 15 mars, - DM - Cup och träningsnatcher

Fotboll herrar
DM - matcher
Galgbacken - Anneberg  1 - 4







Södercupen - final
Lindome - Wirgo  1 - 3 
Lindomes målskytt, Marcus Månsson
Träningsmatcher
Hällesåker - Ubbhult/Hällingsjö  7 - 0 
Målgörare, Emil Gunnarsson 4, Johan Gunnarsson 2, Christoffer Lindström
Onsala - Lilla Träslöv  4 - 2 
Målgörare, Onsaöa, Victor Andersson 2, Magnus Larsson, Marcus Eriksson



Hisingsbacka - Tölö  2 - 4 
Målgörare, Tölö, Linus Lindström 2, Johan Eriksson. Victor Glaerum
Fässberg - Fjärås 0 - 3
Målskyttar, Aleksandar Mihajlovic, Mattias Viggeborn och Mathias Pringle.

Fotboll damer
Åsa - Lindome  3 - 3
Kungsbacka DFF - Lidköping  3 - 2 Målgörare, KDFF Sandra Örtendahl 2, Maja Johansson





Lerkil - Kullabygden  3 - 2 
Målgörare, Lerkil, Amanda Lilja, Lina Landgren Amanda Franzén