söndag 26 juni 2016

Fotboll, måndag 27 juni - seriematcher

Fotboll herrar
Div 7 Norra Halland
19:00 Viljan/Älvéna - Valinge
19:00 Sperlingsholm - Bänared

Fotboll damer
Elitettan
19:00 Sirius - AIK

Div 1 Mellersta Götaland
19:00 Westbo United - Värnamo

Div 2 Halland
19:00 Halmia - Kvibille

fredag 24 juni 2016

Fotboll, lördag och söndag 25, 26 juni – seriematcher

Fotboll herrar
Div 3 Sydvästra Götaland
Lerkil - Kågeröd  3 - 2, (1 - 2)
Målgörare, Lerkil, Tim Gustafsson, Tobias Johansson, Jimmy Henriksson
Kågeröd, Niklas Nielsen 2

Film och bildextra här...










Västra Frölunda - Stafsinge  2 - 4

Div 7 Norra Halland
Arvidstorp - Galgbacken  2 - 5, (0 - 2)
Målgörare, Arvidstorp, Mohamed Muse Duale, Dejan Klepic  
Galgbacken, Marcus Eriksson, Fabian Martinsson, Martin Lennartsson, Patrick Werner, Henrik Jagerstål

Frillesås - Slöinge  0 - 5, (0 - 3)
Målgörare, Fredrik Andersson 2, Simon Bengtsson, Admir Rahmanovic, Filip Uddén

Trönninge BK - Ätran  0 - 1

Fotboll damer
Elitettan
Hovås/Billdal - QBIK  2 - 0
Limhamn Bunkeflo - Hammarby  2 - 1
Älta IF - Sunnanå  3 - 1

Div 1 Mellersta Götaland
Smedby - BK Tinnis  4 - 1

Div 2 Halland
Hyltebruk - Lerkil  1 - 2, (0 - 1)
Målgörare, Hyltebruk, Fanny Svensson  
Lerkil, Klara Skogström, Amanda Lilja

Laholm - Åsa  9 - 1, (4 - 0)
Målgörare, Laholm, Louise Thulin 3, Simone Jouhila Johansson 2, Sanna Nilsson 2, Ebba Efraimsson, Maja Ljungberg
Åsa, Sandra Nogueira

Div 4 Norra Halland
Tvååker/Galtabäck - Vinberg  2 - 1
Vessigebro/Ginsten - Tölö  2 - 2
Norvalla - Lilla Träslöv  5 - 1

onsdag 22 juni 2016

Fotboll, torsdag 23 juni - seriematcher

Fotboll herrar
Div 2 Västra Götaland
Laholm - Assyriska BK  2 - 2
Högaborg - Höganäs  0 - 1
Vinberg - Ullared  2 - 0

Div 3 Sydvästra Götaland
Hittarp - Klippan  2 - 1

Div 4 Halland
Onsala - IF Centern 3 - 0 (wo)
Leikin - Tölö  1 - 1, (1 - 0)
Målgörare, Leikin, Alen Hardaga  
Tölö, David Berntsson

Getinge - Skrea  1 - 0
Hyltebruk - Heberg/Årstad  1 - 0
Astrio - Torup/Rydö  3 - 1
Kvibille - Lilla Träslöv  1 - 3

Div 5 Halland
Åsa - Galtabäck  1 - 0, (0 - 0)
Målskytt, Eric Ahrenberg  





Eric Ahrenberg segerskytt

Robin Andersson höll nollan
Löftadalen - Andersberg  1 - 4, (0 - 1)
Målgörare, Löftadalen, Mathias Johannesson
Andersberg,  Blerim Gashi, Sadri Ademi, Saleh Talal, Vildan Rashkaj

Derome/Åskloster - Walldia  3 - 3
Norvalla - Genevad/ Veinge  7 - 0
Böljan - Hasslöv  3 - 0

Div 5 B Göteborg
Hovås/Billdal - BK Skottfint  3 - 4
Näset - Fässberg  9 - 0

Div 6 Norra Halland
Glommen - Rolfstorp/Skällinge  2 - 2
Veddige - Ätrafors/Vessigebro  4 - 2
Ginsten - Grimeton  7 - 2

Div 7 Norra Halland
Rinia - Tofta  4 - 1

Fotboll damer
Elitettan
Kungsbacka DFF - Holmalund  0 - 1, (0 - 0)
Målskytt, Olivia Sultan

Kalmar - Växjö  1 - 2
Sundsvall - Östersund  3 - 1

Div 1 Mellersta Götaland
Vadstena - Mariebo  0 - 2
Bergdalen - Örby  2 - 2

Div 2 Halland
Fjärås - Astrio  inställd
Böljan - Trönninge IF  5 - 0
Tvååker - Valinge  1 - 0

Div 3 Göteborg
Hällesåker - Ahlafors/Älvängen  4 - 1, (2 - 1)
Målgörare, Hällesåker, Therése Bjurenlind 3, Jennie Svensson
Ahlafors/Älvängen, Josefin Wiklund

Kode - Öckerö  2 - 6

Div 4 Norra Halland
Vessigebro/Ginsten - Stafsinge  inställd

Fotboll, onsdag 22 juni - seriematcher

Fotboll herrar
Div 2 Västra Götaland
Sävedalen - Lindome  1 - 1, (0 - 1)
Målgörare, Sävedalen,  Rasmus Tengfjord
Lindome, Robin Eriksson

Div 3 Sydvästra Götaland
Vejby - Fjärås  2 - 6, (0 - 2)
Målgörare, Vejby, Linus Martinsson, Albin Subasic
Fjärås, Alen Veric 2, Viktor Björklund, Pa Majai Njie, Elias Dehlryd, Mattias Viggeborn

Div 6 Norra Halland
Särö - Kung Karl  2 - 1, (2 - 0)
Målgörare, Särö, Charles Kaperi och Isak Thorén

Bua - Träslövsläge  5 - 2
FC Varberg - Långås/Morup  1 - 5

Fotboll damer
Div 1 Mellersta Götaland
Onsala - Böljan  4 - 5, (1 - 3)
Målgörare, Onsala,  Angelika Johansson 2, Sandra Örtendahl, Ellen Persson  
Böljan, Alexandra Franzén 2, Wilma Persson Gullqvist 2, Matilda Johansson

Nittorp - IFK Norrköping  1 - 1

Div 3 Göteborg
Tollered/Floda - Mossen  4 - 0

måndag 20 juni 2016

Fotboll, tisdag 21 juni - seriematcher

Fotboll herrar
Div 2 Västra Götaland
Dalstorps IF - Torslanda  2 - 4
Halmia - Helsingborg  2 - 3
Tenhult - Eskilsminne  3 - 4

Div 3 Sydvästra Götaland
Kungsbacka IF - Snöstorp/Nyhem  3 - 1, (1 - 1)
Målgörare, Kungsbacka IF, Daniel Ohlsson 3
Snöstorp/Nyhem, Jasmin Barucic






Varbergs GIF - Älvsborg  2 - 0

Div 5 Halland
Anneberg - Väröbacka  1 - 3, (1 - 2)
Målgörare, Anneberg, Tommy Johansson
Väröbacka, Mattias Netterberg 2, Hans-Erik Månsson

Div 5 B Göteborg
Hällesåker - Donsö  2 - 2, (1 - 1)
Målgörare, Hällesåker, Marcus Svensson, Tobias Bengtsson  
Donsö, Emil Johnsson, Jesper Lindgren

Göteborgs AIK - Fiskebäck  3 - 1

Div 6 Norra Halland
Ätrafors/Vessigebro - Ginsten  1 - 1

Fotboll damer
Div 2 Halland
Halmia - Åsa  1 - 2, (0 - 1)
Målgörare, Halmia, Jennifer Borefalk
Åsa, Hillevi Eklöw, Rebecca Andersson

Div 3 Göteborg
Finlandia/Pallo - Ytterby  0 - 4
Sävedalen - BK Häcken  0 - 0

Div 4 Norra Halland
Stafsinge - Löftadalen  2 - 5, (2 - 1)
Målgörare, Löftadalen, Cecilia Hallengärd 2, Maria Andersson, Malin Karlsson, Anna Karlsson

Fotboll, måndag 20 juni - seriematcher

Fotboll herrar
Div 4 Halland
Tölö - Hyltebruk  4 - 4, (3 - 3)  
Målgörare, Tölö, Viktor Orrö 2, David Berntsson, Johan Eriksson
Hyltebruk, Johannes Erlandsson, William Eriksson, Henrik Samuelsson, Johan Mikael Gustafsson






Div 5 B Göteborg
Mölnlycke - Finlandia/Pallo  3 - 2

Div 7 Norra Halland
Ätran - Rinia  3 - 2

fredag 17 juni 2016

Fotboll, fredag, lördag, söndag 17, 18, 19 juni - seriematcher

Fotboll herrar
Div 2 Västra Götaland
Lindome - Assyriska BK  0 - 3, (0 - 2,
Målgörare, Mihael Jevtic 2, Sargon Cicek

Eskilsminne - Halmia  2 - 2
Ullared - Dalstorp  0 - 1
Sävedalen - Tenhult  3 - 2
Torslanda - Högaborg  3 - 2
Helsingborg - Vinberg  1 - 1
Höganäs - Laholm  3 - 1

Div 3 Sydvästra Götaland
Fjärås - Hittarp  0 - 6, (0 - 3)
Målgörare,  Mattias Hallberg 2, Adonis Berisha, Jonathan Olsson, Emil Rosqvist, Omar Hamid






Klippan - Lerkil  3 - 1, (2 - 0)  
Målgörare, Klippan, Emil Borg 2, Jimmy Nilsson
Lerkil, Tobias Johansson

Snöstorp/Nyhem - Vejby  4 - 2
Kågeröd - Västra Frölunda  1 - 2

Div 4 Halland
Heberg/Årstad - Onsala  1 - 2, (1 - 2)
Målgörare, Heberg/Årstad, Daniel Alexandersson  
Onsala, Victor Andersson, Joakim Andersson

Torup/Rydö - Getinge  2 - 3
Lilla Träslöv - Leikin  2 - 3
IF Centern - Astrio  0 - 8

Div 5 Halland
Andersberg - Anneberg  5 - 1, (0 - 1)
Målgörare, Andersberg, Nehat Bregaj 2, Vildan Rashkaj 2, Fatlind Berisha  
Anneberg, Anton Green

Genevad/ Veinge IF - Åsa  1 - 3, (0 - 1)
Målgörare, Genevad/Veinge, Marcus Kjelsson  
Åsa, Eric Ahrenberg 2, William Berntsson

Walldia - Löftadalen  0 - 2, (0 - 2)
Målgörare, Mathias Johannesson, Jonas Stigsson

Div 5 B Göteborg
Hovås/Billdal - Balltorp  3 - 0

Div 6 Norra Halland
Träslövsläge - Glommen  3 - 1
Rolfstorp/Skällinge - FC Varberg  2 - 0
Grimeton - Bua  0 - 6

Div 7 Norra Halland
Tofta - Arvidstorp  1 - 3
Valinge - Trönninge BK  1 - 0

Fotboll damer
Elitettan
AIK - Kungsbacka DFF  5 - 1, (2 - 0)
Målgörare, AIK, Loreta Kullashi 3, Eldina Ahmic, Madeleine Rohr
Kungsbacka DFF, Mimmi Asperot

Holmalund - Kalmar  2 - 3
Växjö - Älta IF  5 - 2
Hammarby - Hovås/Billdal  0 - 0
QBIK - Sirius  2 - 1
Sundsvall - Limhamn/Bunkeflo  0 - 4
Östersund - Sunnanå  3 - 1

Div 1 Mellersta Götaland
BK Tinnis - Onsala  1 - 2, (0 - 0)
Målgörare, BK Tinnis, Stina Stadig  
Onsala, Kajsa Tornfalk, Sandra Örtendahl

Böljan - Westbo United  9 - 0
Mariebo - Nittorp  0 - 3
Örby - Smedby  2 - 1
IFK Norrköping - Bergdalen  0 - 2
Värnamo - Vadstena  1 - 0

Div 2 Halland
Lördag
Böljan - Fjärås  3 - 2, (2 - 1)
Målgörare, Böljan,  Emma Hansson, Stina Blomstrand, Ida Lindqvist  
Fjärås, Sofia Gustavsson, Kajsa Falestam

Laholms FK - Valinge  2 - 5
Tvååker - Astrio  4 - 0
Hyltebruk - Trönninge IF  0 - 3

Div 3 Halland
IF Centern - Tölö  2 - 1, (1 - 0)
Målgörare, IF Centern, Hanna Skantz, Julia Bengtsson  
Tölö, Fanny Apelvi

Div 3 Göteborg
Finlandia/Pallo - Sävedalen  6 - 1
Kode - Älvsborg  1 - 2
Tollered/Floda - Öckerö  6 - 1

Div 4 Norra Halland
Norvalla - Halmstads BK  1 - 4

onsdag 15 juni 2016

Fotboll, torsdag 16 juni - seriematcher

Fotboll herrar
Div 3 Sydvästra Götaland
Stafsinge - Varbergs GIF  3 - 0

Div 4 Halland
Skrea - Kvibille  2 - 0

Div 5 Halland
Galtabäck - Böljan  1 - 2
Hasslöv - Derome/Åskloster  2 - 3

Div 5 B Göteborg
Hällesåker - BK Skottfint  5 - 3, (2 - 1)
Målgörare, Hällesåker, Johan Gunnarsson 3, Tobias Bengtsson 2
BK Skottfint, Mathias Pringle 3








Fiskebäck - Finlandia/Pallo  2 - 1
Donsö - Mölnlycke  2 - 2
Göteborgs AIK - Näset  1 - 4

Div 6 Norra Halland
Långås/Morup - Särö  1 - 1, (1 - 1)
Målgörare, Långås/Morup, Andreas Andersson  
Särö, Per Zacharias Hörmander

Kung Karl - Veddige  2 - 3

Div 7 Norra Halland
Galgbacken - Frillesås  4 - 1, (2 - 0)
Målgörare, Galgbacken, Fabian Martinsson 2, Patrick Werner, Henrik Jagerstål
Frillesås, Eddie Grahm Rabe

Slöinge - Sperlingsholm  2 - 2

Fotboll damer
Div 3 Halland
Valinge/Derome - Frillesås  4 - 3, (1 - 2)  
Målgörare, Valinge/Derome, Michaela Danielsson 2, Fanny Petersson, Linnéa Otterdahl
Frillesås, Matilda Gustafsson, Lisa Bang, Elin Averius

Kornhult/Hishult - VGLT  1 - 1

Div 3 Göteborg
BK Häcken - Zenith  1 - 7

Div 4 Norra Halland
Tvååker/Galtabäck - Löftadalen  1 - 2, (0 - 1)
Målgörare, Tvååker/Galtabäck, Vilma Hansson
Löftadalen, Anna Olsson, Anna Karlsson

Himledalen - Tölö  4 - 3

tisdag 14 juni 2016

Fotboll, onsdag 15 juni - seriematcher

Fotboll herrar
Div 3 Sydvästra Götaland
Älvsborg - Kungsbacka IF  0 - 3, (0 - 2)
Målgörare, Oliver Nåfors, Kristoffer Petersson, Daniel Ohlsson

Fotboll damer
Div 2 Halland
Lerkil - Kvibille  0 - 2, (0 - 2)
Målgörare,  Camilla Christiansson, Julia Mared






Div 3 Halland
Snöstorp/Nyhem - Vinberg  3 - 2

Div 3 Göteborg
Ytterby - Ahlafors/Älvängen  3 - 1

måndag 13 juni 2016

Fotboll, tisdag 14 juni - seriematcher

Fotboll herrar
Div 4 Halland
IF Centern - Getinge  1 - 5

Div 6 Norra Halland
Glommen - Ginsten  1 - 3

Fotboll damer
Div 2 Halland
Fjärås - Laholm  3 - 1, (1 - 0)
Målgörare, Fjärås, Olivia Jarl 2, Rebecka Allgulin
Laholm, Tilda Sigurdsson







Div 3 Halland
Skrea - Vessigebro/Ginsten  2 - 2

Div 3 Göteborg
Mossen - Hällesåker  1 - 1, (1 - 0)
Målgörare, Mossen, Anna Agerup
Hällesåker, Therése Bjurenlind

Älvsborg - Tollered/Floda  6 - 2