fredag 23 september 2016

Fotboll, fredag, lördag, söndag 23, 24, 25 september - seriematcher

Fotboll herrar
Div 2 Västra Götaland
Lindome - Halmia  4 - 1, (3 - 0)
Målgörare, Lindome, Robin Eriksson 2, Fredrik Karlberg, Marcus Månsson
Halmia, Patrik Ingelsten

Helsingborg - Laholm  2 - 2
Tenhult - Vinberg  0 - 1
Sävedalen - Dalstorp  1 - 1
Torslanda - Höganäs  3 - 2
Eskilsminne - Högaborg  2 - 2

Div 3 Sydvästra Götaland
Lerkil - Klippan  4 - 1, (2 - 0)
Målgörare, Lerkil, Tobias Ranäng 2, Magnus Larsson, Oscar Randevik




Hittarp - Fjärås  12 - 0, (4 - 0)
Målgörare, Adonis Berisha 4, Robin Staaf 3, André Kopfinger 3, Felix Erlandson, Mattias Hallberg  

Kungsbacka IF - Älvsborg  2 - 1 (0 - 1)
Målgörare, Kungsbacka IF, Oliver Nåfors, Jimmy Börjesson

Varbergs GIF - Stafsinge  4 - 2
Västra Frölunda - Kågeröd  0 - 3

Vejby - Snöstorp Nyhem  0 - 6

Div 4 Halland
Onsala BK - Heberg/Årstad  6 - 1, (3 - 1)
Målgörare, Onsala, Victor Andersson 2, Alexander Janebrink 2, Gustav Lundgren, Niklas Larsson
Heberg/Årstad, Robin Thonäng

Hyltebruk - Tölö  1 - 3, (1 - 2)
Målgörare, Hyltebruk, Sebastian Eriksson  
Tölö, Erik Jacobsson, David Berntsson, Linus Bodin

Getinge - Torup/Rydö  2 - 2
Leikin - Lilla Träslöv  2 - 0
Kvibille - Skrea  2 - 3
Astrio - IF Centern  4 - 2

Div 5 Halland
Åsa - Genevad/Veinge  5 - 1, (3 - 0)
Målgörare, Åsa, William Berntsson 2, Viktor Bolin 2, Eric Ahrenberg
Genevad/Veinge, Noak Pettersson

Anneberg - Andersberg  0 - 10, (0 - 5)
Målgörare, Naser Zeqiri 3, Elvis Krse 2, Ardjam Dahiri 2, Arber Maloku, Adeem Niskui, Fitim Dibrani  

Löftadalen - Walldia  3 - 6, (1 - 3)
Målgörare, Löftadalen, Mattias Hallengärd 2, Filip Davidsson
Walldia,  Bujar Mazreku 2, Besrat Mazreku 2, Manfred Walldén 2

Böljan - Galtabäck  1 - 1
Derome/Åskloster - Hasslöv  2 - 1
Norvalla - Väröbacka  2 - 0

Div 5 B Göteborg
BK Skottfint - Fiskebäck  2 - 1
Näset - Hovås/Billdal  3 - 1
Donsö - Finlandia/Pallo  4 - 4

Div 6 Norra Halland
Särö - Långås/ Morup  5 - 1, (1 - 0)
Målgörare, Särö, Andreas Juthage 3,  Felix Honnér, Gabriel Ferriere
Långås/Morup, Johannes Johansson

Ginsten - Ätrafors/Vessigebro  4 - 0
Glommen - Träslövsläge  1 - 3
Veddige - Kung Karl  4 - 7
Bua - Grimeton  2 - 2

Div 7 Norra HallandFrillesås - Galgbacken 1 - 5, (0 - 2
Målgörare, Frillesås, Tom Edenhammar
Galgbacken, Fabian Martinsson 2, Patrick Werner, Joachim Johansson, Rasmus Andersson

Viljan/Älvéna - Bänared  2 - 0
Arvidstorp - Tofta  1 - 3
Sperlingsholm - Slöinge  3 - 3
Rinia IF - Ätran  3 - 1
Trönninge BK - Valinge  1 - 4

Fotboll damer
Elitettan
Kungsbacka DFF - Hammarby  1 - 0, (1 - 0)
Målskytt, Rachel Avant






Kalmar - QBIK  3 - 2
Älta IF - AIK  1 - 3
Sirius - Sundsvall  5 - 0
Hovås/Billdal - Limhamn Bunkeflo  0 - 5
Sunnanå - Holmalund  2 - 3
Växjö - Östersund  2 - 2

Div 1 Mellersta Götaland
Onsala - BK Tinnis  2 - 0, (2 - 0)
Målgörare, Ida Jacobson 2

Westbo United - Böljan  0 - 11
Vadstena - Värnamo  7 - 0
Nittorp - Mariebo  1 - 1
Smedby - Örby  1 - 2
Bergdalen - IFK Norrköping  1 - 4

Div 2 Halland
Åsa - Halmia 2 - 1, (1 - 1)  
Målgörare, Åsa, Simone Nordström, Martina Larsson

Kvibille - Lerkil  2 - 0, (1 - 0)

Fjärås - Böljan 1 - 0, (1 - 0)
Målskytt, Rebecka Allgulin

Astrio - Tvååker  2 - 3
Trönninge IF - Hyltebruk  4 - 0
Valinge - Laholm  3 - 1

Div 3 Halland
Frillesås - Snöstorp/Nyhem  9 - 1, (3 - 0)
Målgörare, Frillesås, Matilda Gustafsson 4, Sanna Källmark 2, Elin Averius, Ebba Broman, Lisa Bang
Snöstorp/Nyhem, Krenare Rrustemaj

Tölö - Vinberg  0 - 3, (0 - 0)
Målgörare, Cornelia Pettersson 2, Gjenita Bekteshi

Vessigebro/Ginsten - Kornhult/Hishult  1 - 1
Valinge/Derome - IF Centern  0 - 3

Div 3 Göteborg 
BK Häcken - Hällesåker  2 - 2, (2 - 1)
Målgörare, BK Häcken, Anna Petersson, Atti Holst
Hällesåker, Rebecca Lindbäck, Jennie Svensson

Ahlafors - Öckerö  1 - 5
Tollered/Floda - Sävedalen  2 - 0
Kode IF - IK Zenith  1 - 8

Div 4 Norra Halland
Löftadalen - Tvååker/Galtabäck  2 - 1, (1 - 1)  
Målgörare, Löftadalen, Pauline Andersson 2
Tvååker/Galtabäck, Jennie Eliasson

Halmstads BK - Norvalla  12 - 0

tisdag 20 september 2016

Fotboll, onsdag, torsdag 21, 22 september - seriematcher

Fotboll herrar
Div 2 Västra Götaland
Ullared - Assyriska BK  0 - 2

Div 5 B Göteborg
Fässberg - Hällesåker  3 - 0, (2 - 0)
Målgörare, Stefan Runeman, Anders Magnusson, Marcus Nilsson

Balltorp - Mölnlycke  0 - 3

Fotboll damer
Elitettan
Holmalund - Växjö  2 - 3
Hammarby - Kalmar  2 - 1

Div 3 Halland
Skrea - Snöstorp/Nyhem  6 - 1

Div 3 Göteborg
Mossen - Finlandia/Pallo  1 - 2
Ytterby - Älvsborg  7 - 1

fredag 16 september 2016

Fotboll, fredag, lördag, söndag 16, 17, 18 september - seriematcher

Fotboll herrar
Div 2 Västra Götaland
Höganäs - Lindome  0 - 0

Högaborg - Helsingborg  0 - 0
Vinberg - Sävedalen  0 - 1
Laholm - Ullared  2 - 4
Dalstorp - Eskilsminne  2 - 1
Halmia - Tenhult  3 - 1
Assyriska BK - Torslanda  2 - 1

Div 3 Sydvästra Götaland
Varbergs GIF - Kungsbacka IF  5 - 1, (1 - 0)
Målgörare, Varbergs GIF, Kreshnik Kameraj 3, Fatmir Muric, Sinan Ibram
Kungsbacka IF,  Kristoffer Petersson

Fjärås - Lerkil  2 - 2, (1 - 1)
Målgörare, Fjärås, Niklas Ringdahl Bohlin, Steven Black
Lerkil, Tobias Ranäng, Oscar Randevik





Älvsborg - Vejby  6 - 2
Kågeröd - Stafsinge  1 - 1
Snöstorp Nyhem - Hittarp  2 - 3
Klippan - Västra Frölunda  4 - 3

Div 4 Halland
Torup/Rydö - Tölö  1 - 3, (0 - 2)
Målgörare, Torup/Rydö, Simon Klang  
Tölö,  Linus Bodin, Johan Eriksson, Hampus Ekdahl

Hyltebruk - Astrio  1 - 5
Heberg/Årstad - Kvibille  3 - 2
Skrea - Lilla Träslöv  2 - 1
IF Centern - Leikin  0 - 10

Div 5 Halland
Böljan - Löftadalen  2 - 1, (0 - 1)
Målgörare, Böljan, Niklas Fredriksson, Marcus Falkehag
Löftadalen, Rasmus Olsson 

Åsa IF - Derome/Åskloster  2 - 2, (2 - 0)
Målgörare, Åsa. William Berntsson, Joakim Larsson  
Derome/Åskloster, Santiago Diaz Montealegre 2

Galtabäck - Anneberg  5 - 2, (2 - 1)
Målgörare, Galtabäck, Emil Hansson 2, Anton Nilsson, Adam Lindgren, Viktor Svensson  
Anneberg, Albin Eriksson, Anton Green

Andersberg - Väröbacka  7 - 2
Walldia - Genevad/Veinge  0 - 3
Hasslöv - Norvalla  1 - 2

Div 5 B Göteborg
Hällesåker - Näset  0 - 6, (0 - 1)
Målgörare, Kristoffer Frantzich 4, Simon Andersson, Robin Raunegger

Donsö - Göteborgs AIK  1 - 1
Finlandia/Pallo - BK Skottfint  2 - 4
Mölnlycke - Fässberg  6 - 2

Div 6 Norra Halland
Grimeton - Särö  3 - 3, (2 - 1) Målgörare, Grimeton, Mattias Lennartsson 2, Mikael Pilstrand
Särö, Andreas Juthage, Melker Johansson

Ginsten - Glommen  4 - 2
Träslövsläge - Veddige  3 - 0
Långås/Morup - Kung Karl  3 - 1
Rolfstorp/Skällinge - Ätrafors/Vessigebro  3 - 2

Div 7 Norra Halland
Valinge - Frillesås  2 - 2, (1 - 1)
Målgörare, Valinge, Nisse Anttila, Miguel Beltran Miranda
Frillesås, Patrick Carlsson, Joar Bergh
 
Ätran - Sperlingsholm  0 - 3
Tofta - Bänared  3 - 1
Viljan/Älvéna - Rinia IF  1 - 3
Trönninge BK - Arvidstorp  4 - 3

Fotboll damer
Elitettan
Sundsvall - Kungsbacka DFF  1 - 3, (0 - 1)
Målgörare, Sundsvall, Nchout Njoya Ajara  
Kungsbacka DFF, Karin Lundin, Ida Pettersson, Mimmi Asperot

AIK - Sunnanå  2 - 1
QBIK - Älta IF  4 - 0
Östersund - Hovås/Billdal  1 - 1
Limhamn/Bunkeflo - Sirius  1 - 0

Div 1 Mellersta Götaland
Onsala - Westbo United  2 - 1, (2 - 0)
Målgörare, Onsala, Evelina Rosendahl, Philippa Börjesson
Westbo United, Matilda Lund

Värnamo - Nittorp  4 - 0
Böljan - Vadstena  5 - 1
Örby - BK Tinnis  6 - 1
IFK Norrköping - Smedby  1 - 0
Mariebo - Bergdalen  1 - 1

Div 2 Halland
Laholm - Fjärås  1 - 0, (0 - 0)
Målskytt, Maja Ljungberg

Lerkil - Valinge  0 - 3, (0 - 0)  
Målgörare, Maria Johansson 2, My Arvidsson 

Böljan - Åsa  4 - 3, (2 - 2)
Målgörare, Böljan, Sofia Eliasson, Lydia Schough, Emma Hansson, Ebba Nilsson  
Åsa, Simone Nordström 2, Martina Larsson

Hyltebruk - Kvibille  1 - 5
Tvååker - Trönninge IF  0 - 4

Div 3 Halland
Skrea - Frillesås  4 - 0, (3 - 0)
Målgörare, Tilde Johansson 2, Alva Johansson 2  

Snöstorp Nyhem - Tölö  1 - 1, (0 - 1)
Målgörare, Snöstorp/Nyhem, Krenare Rrustemaj  
Tölö, Sandra Hallmar-Odell

Vinberg - Vessigebro/Ginsten  2 - 0
Kornhult/Hishult - Valinge/Derome  0 - 9

Div 3 Göteborg
Sävedalen - Hällesåker  1- 0, (0 - 0)
Målskytt, Veronika Larsson

Zenith - Tollered/Floda  2 - 0
BK Häcken - Ytterby  5 - 6
Öckerö - Mossen  3 - 0
Älvsborg - Ahlafors/Älvängen  4 - 0

Div 4 Norra Halland
Norvalla - Löftadalen  2 - 0, (1 - 0)
Målgörare, Caroline Engblom, Madelen Gerkens

Himledalen - Lilla Träslöv  2 - 2

Fotboll, fredag, lördag, söndag 16, 17, 18 september - seriematcher

Fotboll herrar
Div 2 Västra Götaland
Höganäs - Lindome  0 - 0

Högaborg - Helsingborg  0 - 0
Vinberg - Sävedalen  0 - 1
Laholm - Ullared  2 - 4
Dalstorp - Eskilsminne  2 - 1
Halmia - Tenhult  3 - 1
Assyriska BK - Torslanda  2 - 1

Div 3 Sydvästra Götaland
Varbergs GIF - Kungsbacka IF  5 - 1, (1 - 0)
Målgörare, Varbergs GIF, Kreshnik Kameraj 3, Fatmir Muric, Sinan Ibram
Kungsbacka IF,  Kristoffer Petersson

Fjärås - Lerkil  2 - 2, (1 - 1)
Målgörare, Fjärås, Niklas Ringdahl Bohlin, Steven Black
Lerkil, Tobias Ranäng, Oscar Randevik





Älvsborg - Vejby  6 - 2
Kågeröd - Stafsinge  1 - 1
Snöstorp Nyhem - Hittarp  2 - 3
Klippan - Västra Frölunda  4 - 3

Div 4 Halland
Torup/Rydö - Tölö  1 - 3, (0 - 2)
Målgörare, Torup/Rydö, Simon Klang  
Tölö,  Linus Bodin, Johan Eriksson, Hampus Ekdahl

Hyltebruk - Astrio  1 - 5
Heberg/Årstad - Kvibille  3 - 2
Skrea - Lilla Träslöv  2 - 1

Söndag
13:00 IF Centern - Leikin

Div 5 Halland
Böljan - Löftadalen  2 - 1, (0 - 1)
Målgörare, Böljan, Niklas Fredriksson, Marcus Falkehag
Löftadalen, Rasmus Olsson 

Åsa IF - Derome/Åskloster  2 - 2, (2 - 0)
Målgörare, Åsa. William Berntsson, Joakim Larsson  
Derome/Åskloster, Santiago Diaz Montealegre 2

Andersberg - Väröbacka  7 - 2
Walldia - Genevad/Veinge  0 - 3
Hasslöv - Norvalla  1 - 2

Söndag
16:00 Galtabäck - Anneberg

Div 5 B Göteborg
Hällesåker - Näset  0 - 6, (0 - 1)
Målgörare, Kristoffer Frantzich 4, Simon Andersson, Robin Raunegger

Donsö - Göteborgs AIK  1 - 1
Finlandia/Pallo - BK Skottfint  2 - 4
Mölnlycke - Fässberg  6 - 2

Div 6 Norra Halland
Ginsten - Glommen  4 - 2
Träslövsläge - Veddige  3 - 0
Långås/Morup - Kung Karl  3 - 1
Rolfstorp/Skällinge - Ätrafors/Vessigebro  3 - 2

Söndag
14:00 Grimeton - Särö

Div 7 Norra Halland
Ätran - Sperlingsholm  0 - 3
Tofta - Bänared  3 - 1
Viljan/Älvéna - Rinia IF  1 - 3

Söndag
14:00 Valinge - Frillesås
16:00 Trönninge BK - Arvidstorp

Fotboll damer
Elitettan
AIK - Sunnanå  2 - 1
QBIK - Älta IF  4 - 0

Söndag
13:00 Östersund - Hovås/Billdal
13:00 Sundsvall - Kungsbacka DFF
17:00 Limhamn/Bunkeflo - Sirius

Div 1 Mellersta Götaland
Onsala - Westbo United  2 - 1, (2 - 0)
Målgörare, Onsala, Evelina Rosendahl, Philippa Börjesson
Westbo United, Matilda Lund

Värnamo - Nittorp  4 - 0
Böljan - Vadstena  5 - 1
Örby - BK Tinnis  6 - 1
IFK Norrköping - Smedby  1 - 0
Mariebo - Bergdalen  1 - 1

Div 2 Halland
Laholm - Fjärås  1 - 0, (0 - 0)
Målskytt, Maja Ljungberg

Lerkil - Valinge  0 - 3, (0 - 0)  
Målgörare, Maria Johansson 2, My Arvidsson

Hyltebruk - Kvibille  1 - 5

Söndag
16:00 Böljan - Åsa
14:00 Halmia - Astrio
16:00 Tvååker - Trönninge IF

Div 3 Halland
Skrea - Frillesås  4 - 0, (3 - 0)
Målgörare, Tilde Johansson 2, Alva Johansson 2

Söndag
12:00 Vinberg - Vessigebro/Ginsten
14:00 Kornhult/Hishult - Valinge/Derome
14:00 Snöstorp Nyhem - Tölö

Div 3 Göteborg
Zenith - Tollered/Floda  2 - 0
BK Häcken - Ytterby  5 - 6
Öckerö - Mossen  3 - 0

Söndag
13:00 Sävedalen - Hällesåker
14:15 Älvsborg - Ahlafors/Älvängen

Div 4 Norra Halland
Söndag
17:30 Norvalla - Löftadalen
17:00 Himledalen - Lilla Träslöv

Fotboll, fredag, lördag, söndag 16, 18, 18 september - seriematcher

Fotboll herrar
Div 2 Västra Götaland
Höganäs - Lindome  0 - 0

Högaborg - Helsingborg  0 - 0
Vinberg - Sävedalen  0 - 1
Laholm - Ullared  2 - 4
Dalstorp - Eskilsminne  2 - 1
Halmia - Tenhult  3 - 1
Assyriska BK - Torslanda  2 - 1

Div 3 Sydvästra Götaland
Varbergs GIF - Kungsbacka IF  5 - 1, (1 - 0)
Målgörare, Varbergs GIF, Kreshnik Kameraj 3, Fatmir Muric, Sinan Ibram
Kungsbacka IF,  Kristoffer Petersson

Fjärås - Lerkil  2 - 2, (1 - 1)
Målgörare, Fjärås, Niklas Ringdahl Bohlin, Steven Black
Lerkil, Tobias Ranäng, Oscar Randevik





Älvsborg - Vejby  6 - 2
Kågeröd - Stafsinge  1 - 1
Snöstorp Nyhem - Hittarp  2 - 3
Klippan - Västra Frölunda  4 - 3

Div 4 Halland
Torup/Rydö - Tölö  1 - 3, (0 - 2)
Målgörare, Torup/Rydö, Simon Klang  
Tölö,  Linus Bodin, Johan Eriksson, Hampus Ekdahl

Hyltebruk - Astrio  1 - 5
Heberg/Årstad - Kvibille  3 - 2
Skrea - Lilla Träslöv  2 - 1

Söndag
13:00 IF Centern - Leikin

Div 5 Halland
Böljan - Löftadalen  2 - 1, (0 - 1)
Målgörare, Böljan, Niklas Fredriksson, Marcus Falkehag
Löftadalen, Rasmus Olsson 

Åsa IF - Derome/Åskloster  2 - 2, (2 - 0)
Målgörare, Åsa. William Berntsson, Joakim Larsson  
Derome/Åskloster, Santiago Diaz Montealegre 2

Andersberg - Väröbacka  7 - 2
Walldia - Genevad/Veinge  0 - 3
Hasslöv - Norvalla  1 - 2

Söndag
16:00 Galtabäck - Anneberg

Div 5 B Göteborg
Hällesåker - Näset  0 - 6, (0 - 1)
Målgörare, Kristoffer Frantzich 4, Simon Andersson, Robin Raunegger

Donsö - Göteborgs AIK  1 - 1
Finlandia/Pallo - BK Skottfint  2 - 4
Mölnlycke - Fässberg  6 - 2

Div 6 Norra Halland
Ginsten - Glommen  4 - 2
Träslövsläge - Veddige  3 - 0
Långås/Morup - Kung Karl  3 - 1
Rolfstorp/Skällinge - Ätrafors/Vessigebro  3 - 2

Söndag
14:00 Grimeton - Särö

Div 7 Norra Halland
Ätran - Sperlingsholm  0 - 3
Tofta - Bänared  3 - 1
15:00 Viljan/Älvéna - Rinia IF

Söndag
14:00 Valinge - Frillesås
16:00 Trönninge BK - Arvidstorp

Fotboll damer
Elitettan
AIK - Sunnanå  2 - 1
QBIK - Älta IF  4 - 0

Söndag
13:00 Östersund - Hovås/Billdal
13:00 Sundsvall - Kungsbacka DFF
17:00 Limhamn/Bunkeflo - Sirius

Div 1 Mellersta Götaland
Onsala - Westbo United  2 - 1, (2 - 0)
Målgörare, Onsala, Evelina Rosendahl, Philippa Börjesson
Westbo United, Matilda Lund

Värnamo - Nittorp  4 - 0
Böljan - Vadstena  5 - 1
Örby - BK Tinnis  6 - 1
IFK Norrköping - Smedby  1 - 0
Mariebo - Bergdalen  1 - 1

Div 2 Halland
Laholm - Fjärås  1 - 0, (0 - 0)
Målskytt, Maja Ljungberg

Lerkil - Valinge  0 - 3, (0 - 0)  
Målgörare, Maria Johansson 2, My Arvidsson

Hyltebruk - Kvibille  1 - 5

Söndag
16:00 Böljan - Åsa
14:00 Halmia - Astrio
16:00 Tvååker - Trönninge IF

Div 3 Halland
Skrea - Frillesås  4 - 0

Söndag
12:00 Vinberg - Vessigebro/Ginsten
14:00 Kornhult/Hishult - Valinge/Derome
14:00 Snöstorp Nyhem - Tölö

Div 3 Göteborg
Zenith - Tollered/Floda  2 - 0
BK Häcken - Ytterby  5 - 6
Öckerö - Mossen  3 - 0

Söndag
13:00 Sävedalen - Hällesåker
14:15 Älvsborg - Ahlafors/Älvängen

Div 4 Norra Halland
Söndag
17:30 Norvalla - Löftadalen
17:00 Himledalen - Lilla Träslöv