söndag 21 september 2014

Fotboll, söndag 21 september – seriematcher

Fotboll herrar
Div 2 Västra
Jonsered – Lindome 1 – 0
Målskytt, Ludwig Torrkelsson
Div 5 Norra Halland
Norvalla – Tofta  4 - 2
Div 6 Norra Halland
Kungsbacka FF – Kullavik 6 – 0
Målgörare, Eddie Boutros 3, Charles Chamoun 2, Poyan Khoshnevis
Fotboll damer
Div 1 Västra
Stattena – Kungsbacka DFF 1 – 3
Målgörare, Stattena, Jasmine Hansen
Kungsbacka, Maja Johansson 3
Div 2 Halland
Laholm – Åsa 0 – 5
Målgörare, Ida Strömblad 3, Maria Hultqvist, Victoria Uppman
Halmia B – VGLT A 4 – 1
Div 3 Norra Halland
Frillesås A – Tvååker B 3 – 3
Målgörare, Frillesås, Matilda Gustafsson, Julia Åkerberg, Josefine Åkerberg
Tvååker, Molly Efraimsson, Fanny Petersson, Emilia Petersson
Div 3 Göteborg B
Kållered – Göteborgs DFF 0 – 4

fredag 19 september 2014

Fotboll, lördag 20 september – seriematcher

Fotboll herrar
Div 2 Västra
Högaborg – Assyriska BK 0 – 4
Helsingborgs IF – Eskilsminne 3 – 4
Torns IF – Höganäs 2 – 1
Tenhult – Tvååker 1 – 4
Dalstorp – Råslätt 4 – 1
Sävedalen – GIF Nike 1 – 1
Div 4 Halland elit
Kungsbacka IF – Lerkil 3 – 2
Målgörare, Kungsbacka, Jimmy Börjesson, Kristoffer Petersson, Anton Millesson-Nilsson 
Lerkil, Anton Billson, Tim Gustafsson
















Onsala – Skrea 5 – 2
Målgörare, Onsala, Magnus Larsson 2, Rasmus Renås, Victor Andersson, Philip Andersson
Skrea,
Hyltebruk – Tölö 2 – 1
Målgörare, Hyltebruk, Adam Wencel, Joakim Pettersson 
Tölö, Carl Söderlund
Fjärås – Andersberg 3 – 1
Målgörare, Fjärås, Max Börjesson, Mattias Viggeborn, Daniel Liljered 
Andersberg, Ilirian Tahiri
Astrio – Lilla Träslöv 0 – 1
Div 4 Halland
Särö – Väröbacka 2 – 1
Målgörare, Särö, Andreas Juthage, David Matic
Väröbacka, Johan Carlsson
Ginsten – Walldia 2 – 3
Harplinge – Centern 3 – 3
Leikin – Trönninge BK 9 – 0
Getinge – Kung Karl 4 – 2
Div 5 Norra Halland
Åsa – Heberg/Årstad 3 – 1
Målgörare, Åsa, Eric Ahrenberg 2, Jacob Johansson
Heberg/Årstad, Sebastian Bengtsson
Löftadalen – Rolfstorp/Skällinge 3 – 2
Målgörare, Löftadalen, Rasmus Olsson 2, Filip Davidsson
Rolfstorp/Skällinge,
Bua – Grimeton 4 – 1
Derome/Åskloster – Ätran 3 – 1
Slöinge – Träslövsläge 1 – 5
Div 5 B Göteborg
Björkö – Göteborgs AIK 3 – 0
Sandarna – Balltorp 1 – 2
Styrsö – Slottsskogen/Godhem 3 – 0
Kaverös – Kungsladugård 1 – 1
Div 6 Norra Halland
Frillesås – Warberg United 4 – 1
Målgörare, Frillesås, Jesper Samuelsson, Nicklas Samuelsson, Joar Bergh, Mathias Höök
Warberg United, Nazif Salihu
Veddige – Galgbacken 3 – 0
Galgbacken lämnade WO
Galtabäck – Viljan/Älvena 3 – 3
Fotboll damer
Div 1 Västra
Eskilsminne – Skurup 2 – 0
Nittorp – Hessleholm 5 – 3
Borgeby – Glimåkra 1 – 1
Valinge – Örby 1 – 2
Div 2 Halland
Lerkil – Trönninge IF 4 – 0
Målgörare, Lina Landgren, Elsa Porsbo, Amanda Lilja, Therese Skantze
Tvååker – Onsala 5 – 1
Målgörare, Tvååker,
Onsala,
Tofta – Fjärås 1 – 0
Målskytt,
Böljan B – Astrio A 4 – 3
Div 3 Norra Halland
Löftadalen A – Valinge B 0 – 4
Målgörare, My Arvidsson 2, Filippa Struxsjö, Erika Otterdahl
Lilla Träslöv – Arvidstorp 1 – 3

torsdag 18 september 2014

Fotboll, fredag 19 september – seriematcher

Fotboll herrar
Div 4 Halland elit
Varbergs GIF – Kvibille 2 – 0
Div 4 Halland
Böljan – Anneberg 2 – 3
Målgörare, Böljan, Sebastian Karlsson 2 
Anneberg, Linus Bodin, Fredrik Johansson, Marcus Franzén
Fotboll damer
Div 2 Göteborg
Ytterby – Näset 3 – 1
Qviding – Bergum  8 - 0

onsdag 17 september 2014

Fotboll, torsdag 18 september - seriematcher

Fotboll damer
Div 2 Göteborg
Göteborgs FF - Hisingsbacka  5 - 3

Div 3 Göteborg B
FC Mölndal - Landvetter  2 - 6

Fotboll, onsdag 17 september - seriematcher

Fotboll herrar
Div 5 B Göteborg
Fiskebäck - Hönö  2 - 2

Fotboll damer
Div 2 Göteborg
Lindome - Angered United  10 - 0
Målgörare, Lindome, Stina Johansson 5, självmål, Victoria Fors, Ida Dahlin, Olivia Jarl, Paulina Leskovar 

Mossen - Göteborgs SIF  6 - 3

måndag 15 september 2014

Fotboll, måndag 15 september - seriematch

Fotboll damer
Div 3 Norra Halland 
Lerkil B - Frillesås A  1 - 8
Målgörare, Lerkil, Rebecka Nissen Dela
Frillesås, Matilda Gustafsson 4, Johanna Åkerberg, Julia Åkerberg, Ebba Broman, Josefine Åkerberg
Bildextra här














söndag 14 september 2014

Fotboll, söndag 14 september – seriematcher

Fotboll herrar
Div 2 Västra
Råslätt – Helsingborgs IF  1 - 3
Assyriska BK – Tenhult  0 - 2
Div 5 Norra Halland
Bua – Norvalla  1 - 1

Grimeton – Löftadalen  0 - 3  
Målgörare, Samuel Johansson, Filip Davidsson, Staffan Hugosson
Div 6 Norra Halland
Viljan/Älvena – Hålan BoIS  2 - 2
Fotboll damer
Div 1 Västra
Glimåkra – Eskilsminne  2 - 3
Div 2 Halland
VGLT – Laholm  2 - 3
Tvååker A - Halmia B  1 - 6
Div 2 Göteborg
Näset – Lindome  0 - 2  
Målgörare, Victoria Fors, Josefin Hellström
Div 3 Norra Halland
Valinge B – Lilla Träslöv A  8 - 1

Löftadalen A – Tofta B  2 - 1
Målgörare, Löftadalen, Anna Olsson, Maria Andersson
Div 3 Göteborg B
Landvetter - Kållered 2 - 0

fredag 12 september 2014

Fotboll, lördag 13 september – seriematcher

Fotboll herrar
Div 2 Västra
Lindome – Torns IF 7 – 0
Målgörare, Tobias Nordström 2, Simon Chekron, Markus Månsson, Emilio Rosso, Hannes Nordström, Alex Darborg
Eskilsminne – Sävedalen 7 – 0
Höganäs – Högaborg 4 – 5
Tvååker – Dalstorp 1 – 2
GIF Nike – Jonsered 1 – 4
Div 4 Halland elit
Andersberg – Lerkil 0 – 0
Onsala – Fjärås 1 – 2
Målgörare, Onsala, Magnus Larsson
Fjärås, Karl Idéhn, Carl-Johan Enered
Kungsbacka IF – Astrio 1 – 0
Målskytt, Joel Berglund




Kvibille – Tölö 0 – 4
Målgörare, Victor Wretling, Adam Noring, Fredrik Gustafsson, Viktor Orrö
Lilla Träslöv – Hyltebruk 2 – 2
Skrea – Varbergs GIF 0 – 2
Div 4 Halland
Anneberg – Getinge 2 – 3
Målgörare, Anneberg, Mattias Devall, Fredrik Johansson
Getinge, Emil Lövestedt, Daniel Bergstrand, Bengt Arman
Trönninge BK – Walldia 1 – 6
Kung Karl – Väröbacka 0 – 3
Ginsten – Harplinge 2 – 0
Div 5 Norra Halland
Åsa – Slöinge 6 – 0
Målgörare,
Rolfstorp/Skällinge – Ätran 3 – 2
Tofta – Heberg/Årstad 0 – 2
Träslövsläge – Derome/Åskloster 2 – 3
Div 5 B Göteborg
Kungsladugård – Hällesåker 2 – 3
Målgörare, Kungsladugård, Claes Wikner 2 
Hällesåker, Johan Gunnarsson 2, Mattias Lindahl
Hönö – Kaverös
Div 6 Norra Halland
Galtabäck – Kungsbacka FF 3 – 5
Målgörare, Galtabäck,
Kungsbacka FF, Deli Qeriqi, Markus Rune Andersson, Eddie Boutros, Charles Chamoun,  Poyan Khoshnevis.
Fotboll damer
Div 1 Västra
Kungsbacka DFF – Borgeby 6 – 1
Målgörare, Kungsbacka, Sandra Örtendahl 3, Kristin Svensson, Elin Sandgren, Ellen Persson
Borgeby, Emma Nilsson














Böljan – Stattena 4 – 1
Skurup – Nittorp 4 – 4
Hessleholm – Örby 1 – 1
Div 2 Halland
Astrio – Åsa 3 – 1
Målgörare, Astrio, Fanny Ronnstam Kristiansson 2, Anna Zetterlund
Åsa, Ida Strömblad
Fjärås – Onsala 1 – 1
Målgörare, Fjärås, Rebecka Allgulin
Onsala, Josefine Rybrink
Lerkil – Tofta 2 – 2
Målgörare, Lerkil, Jasmin Gustafsson, Amanda Lilja
Tofta, Ebba Andersson, Martina Andersson
Trönninge IF A – Böljan B 3 – 0
Div 2 Göteborg
Göteborgs SIF – Qviding 0 – 4

Fotboll, fredag 12 september – seriematcher

Fotboll herrar
Div 4 Halland
Centern – Särö 3 – 3
Målgörare, Centern, Fredrik Johansson 2, Benjamin Lusjani 
Särö, Olof Möller, Ted Karlsson, Magnus Johansson

Böljan – Leikin 1 – 2

Div 5 B Göteborg
Slottsskogen/Godhem – Björkö 0 – 3

Div 6 Norra Halland
Frillesås – Veddige 3 – 1
Målgörare, Frillesås, Joar Bergh, Nicklas Samuelsson, Erik Gustafsson
Veddige, Johan Lindblom

Galgbacken – Warberg United 2 – 3
Målgörare, Galgbacken, Alexander Folkesson, Philip Hellström
Warberg United, Besnik Kameraj 2, Liridon Hajra

Kullavik – Valinge 1 – 3
Målgörare, Kullavik, Henrik Lundh
Valinge, Daniel Kannerstedt, Lars Karlsson, Johan Ahlberg

Fotboll damer
Div 2 Göteborg
Bergum – Göteborgs FF 0 – 2
Angered United – Mossen 1 – 6

Div 3 Göteborg B
Ahlafors – FC Mölndal 1 – 0

torsdag 11 september 2014

Fotboll, torsdag 11 september – seriematcher

Fotboll herrar
Div 5 B Göteborg
Göteborgs AIK – Fiskebäck  0 - 1
Balltorp – Styrsö  2 - 2
Fotboll damer
Div 2 Göteborg
Hisingsbacka – Ytterby  1 - 3
Div 3 Göteborg B
Utbynäs – Kållered  3 - 1