måndag 21 augusti 2017

Fotboll, tisdag, onsdag, torsdag 22, 23, 24 augusti - seriematcher

Fotboll herrar
Div 5 B Göteborg
Tisdag
19:00 Donsö IS - Hovås/Billdal

Onsdag
18:30 Näset - Finlandia/Pallo

Div 6 Norra Halland
Torsdag
19:00 Särö IK - Ginsten

Div 7 Norra Halland
Torsdag
18:30 Gullbrandstorp - Viljan/Älvéna

Fotboll damer
Div 2 Västra Götaland
Tisdag
20:15 Hisingsbacka - IK Zenith

fredag 18 augusti 2017

Fotboll, fredag, lördag, söndag 18, 19, 20 augusti - seriematcher

Fotboll herrar
Div 2 Västra Götaland
Lindome - Hittarp  1 - 2, (1 - 0)
Målgörare, Lindome, Robin Eriksson 
Hittarp, Niklas Nielsen, Mikael Dahlgren

Ullared - Assyriska IK  2 - 3
Sävedalen - Halmia  1 - 2
Tenhult - Vinberg  0 - 3
Höganäs - Eskilsminne  1 - 2
Varbergs GIF - Tvååker  1 - 2
Dalstorp - Torslanda  1 - 0

Div 3 Sydvästra Götaland
Onsala - Lerkil  0 - 1, (0 - 0)
Målgörare, Nicholas Bredöl







Kungsbacka IF - Snöstorp/Nyhem  3 - 3, (1 - 1)
Målgörare, Kungsbacka IF, Alen Veric 2, Jonathan Hagdahl
Snöstorp/Nyhem, Kushtrim Maholli, Nasri Aburdeini, Adnan Osmani 

Västra Frölunda - IK Wormo  0 - 7
Askim - Laholm  2 - 1
Högaborg - Stafsinge  3 - 1
Glumslöv - Kågeröd  0 - 1

Div 4 Halland
Andersberg - Fjärås  0 - 15, (0 - 6)
Målgörare, Adam Noring 9, Steven Black 2, Kristoffer Petersson 2, Tobias Ranäng, Phlip Salomonsson 

Åsa IF - Getinge  7 - 2, (3 - 1)
Målgörare, Åsa IF, Albin nilsson 2, Tobias Nordström 2, Raiffa Lulendo, Eric Ahrenberg, Viktor Bolin 
Getinge, Dusko Maksutovic, Pontus Ekman  

Tölö IF - Lilla Träslöv  3 - 3, (2 - 2)  
Målgörare, Tölö IF, David Berntsson, Simon Längvik, Johan Eliasson  
Lilla Träslöv,  Isak Armel 2, Benjamin Andersson 

Kvibille - BK Astrio  1 - 1
Leikin - Hyltebruk  1 - 2

Heberg/Årstad - Skrea IF  3 - 1

Div 5 Halland
Norvalla - Löftadalen  2 - 1, (0 - 0)
Målgörare, Norvalla, Nicklas Samuelsson 2
Löftadalen, Adam Löfwander 

IF Centern - Genevad/Veinge
Kornhult /Hishult - Derome/Åskloster  1 - 3
Torup/Rydö - Träslövsläge  2 - 6
Galtabäck - Bua IF  1 - 1

Div 5 B Göteborg
Finlandia/Pallo - Masthugget  5 - 1
Hovås/Billdal - Näset  1 - 3
Styrsö - Kungsladugård  5 - 3
Donsö - Härryda  6 - 0

Div 6 Norra Halland 
Glommen - Särö IK  0 - 1, (0 - 1)
Målgörare, André Persson

Grimeton - Anneberg  5 - 0, (4 - 0)
Målgörare, Mattias Lennartsson 2, Erik Larsson, Christian Torstensson, Jonas Lidström 

Kung Karl - Långås/Morup  0 - 2
Valinge - Rolfstorp/Skällinge  3 - 1
Ginsten - Veddige  10 - 0
Rinia IF - Böljan  2 - 1

Div 7 Norra Halland
Tofta - Vessigebro/Ätrafors  1 - 1
Bänared - Falkagård  3 - 9
Trönninge BK - Arvidstorp  10 - 0

Fotboll damer
Elitettan
Mallbacken - Kungsbacka DFF  1 - 0, (0 - 0)
Målgörare, Linnéa Berger 

Holmsund - Böljan  0 - 2
Hovås/Billdal - Växjö  0 - 3
Sundsvall - Uppsala  0 - 1
Västerås - Kalmar 2 - 5
Assi IF - Östersund  3 - 1
Umeå - AIK  1 - 1

Div 1 Mellersta Götaland
Jitex - Qviding  2 - 0
Värnamo - Nittorp  1 - 4
Mossen - Vadstena  1 - 2
Falköping - Bergdalen  1 - 7
Valinge - Mariebo  0 - 1

Div 2 Västra Götaland
Göteborgs FF - Fjärås  1 - 0, (1 - 0)
Målgörare, Elin Eriksson 

Ytterby - Göteborgs DFF  1 - 4
Guldheden - Tvååker  4 - 2

Div 3 Halland
BK Astrio - Tölö IF  0 - 2, (0 - 2)
Målgörare, Kristina Ring, Julia Heimer  

Halmstads BK - Löftadalen  8 - 1, (3 - 0)
Målgörare, Halmstads BK, Zara Jönsson 3, Alma Svensson, Mikaela Öberg, Linn Eskilsson, Arbnora Robeli, Emma Sjögren
Löftadalen, Malin Karlsson

Torup/Rydö - Vinberg  0 - 3

Div 4 Göteborg A
Lindome - Björkö/Hönö/Hjuvik  1 - 6, (1 - 1)
Målgörare, Lindome, Kajsa Thorsen
Björkö/Hönö/Hjuvik, Julia Borgqvist 5, Elin Torgersson

Askim - Göteborgs FF  1 - 5
Kode IF - IF Mölndal  6 - 0

måndag 14 augusti 2017

Fotboll, onsdag, torsdag 16, 17 augugusti - seriematcher

Fotboll herrar
Div 5 Halland  
Väröbacka - Halmia Ac  1 - 1

Div 5 B Göteborg
FC Linné - Hällesåker  4 - 2
Fiskebäck - Balltorp  3 - 2

Div 7 Norra Halland  
Galgbacken - Gullbrandstorp  10 - 0, (2 - 0)  
Målgörare, Kristoffer Degerlund 4, Marcus Evelind 2, Fabian Martinsson, Tobias Dibén, Alexander Folkesson, Anders Larsson 

Tofta - Gullbrandstorp  1 - 0
Sennan - Ätran  5 - 4
Viljan/Älvena - Haverdal  3 - 0

Fotboll damer
Div 1 Mellersta Götaland
Örby - Onsala  1 - 5, (0 - 2)
Målgörare, Örby, Ronja Cisterna  
Onsala, Ida Jacobson 2, Linn Mörfeldt 2, Linnéa Bjöörn 

Div 2 Västra Götaland
Utbynäs - Landvetter  3 - 1

Div 3 Halland
Vessigebro/Ginsten - Hyltebruk  2 - 1

fredag 11 augusti 2017

Fotboll, fredag, lördag, söndag 11, 12, 13 augusti - seriematcher

Fotboll herrar
Div 2 Västra Götaland
Höganäs - Lindome  2 - 0, (2 - 0)
Målgörare, Hugo Bogren, Niklas Hermansson

Torslanda - Tenhult  5 - 1
Eskilsminne - Dalstorp  7 - 2
Tvååker - Hittarp  5 - 2
Assyriska IK - Sävedalen  2 - 3
Vinberg - Ullared  4 - 1

Div 3 Sydvästra Götaland
Snöstorp/Nyhem - Onsala  2 - 2, (1 - 1)
Målgörare, Snöstorp/Nyhem, Samuel Eyob Kflemariam 2  
Onsala, Victor Andersson

Laholm - Kungsbacka IF  7 - 0, (3 - 0)
Målgörare, Jonatan Eriksson 2, Felix Albrektson 2, Rasmus Liedman 2, Oscar Liedman

Lerkil - Högaborg  2 - 2, (1 - 2)
Målgförare, Lerkil, Jesper Blickander, Oscar Randevik
Högaborg, Ali Dirawi, Bleron Zekaj 







Kågeröd - Askim  2 - 4
Stafsinge - IK Wormo  0 - 7
Glumslöv - Västra Frölunda  2 - 0


Div 4 Halland  
BK Astrio - Åsa IF  4 - 0, (2 - 0)
Målgörare, Eddie Andersson, Sten Preuss, Jonatan Alvérus, Erik Bringman 

Fjärås - Heberg/Årstad  1 - 0, (0 - 0)
Målgörare, Adam Noring  

Leikin - Tölö IF  3 - 4, (1 - 2)
Målgörare, Leikin, Alen Hardaga 3 
Tölö IF, David Berntsson 2, Hampus Ekdahl, Markus Hammar 

Getinge - Andersberg  3 - 2
Skrea IF - Lilla Träslöv  1 - 5

Hyltebruk - Kvibille  1 - 3

Div 5 Halland
Löftadalen - Kornhult/Hishult  4 - 3, (2 - 1)
Målgörare, Löftadalen, Rasmus Olsson 2, Mathias Johannesson, John Gerhardsson  

Kornhult/Hishult, Fredrik Hultén/Junedalk 3

Bua IF - Väröbacka  5 - 3
Halmia - Torup/Rydö  3 - 1
Derome/Åskloster - Galtabäck 3 - 2
Norvalla - IF Centern  4 - 3

Div 5 B Göteborg
Kungsladugård - Fiskebäck  0 - 0
Näset Donsö  0 - 4

Div 6 Norra Halland
Anneberg - IF Rinia  3 - 3, (2 - 0)
Målgörare, Anneberg, Tommy Johansson, Marcus Franzén, Haik Kirakosian
IF Rinia, Burim Qallaki  2, Raymond Arifi 

Böljan - Valinge  7 - 1
Veddige - Glommen  0 - 1
Ginsten - Kung Karl  1 - 2

Div 7 Norra Halland
Ätran - Trönninge BK  0 - 2
Arvidstorp - Haverdal  7 - 2
Falkagård - Tofta  7 - 2
Vessigebro/Ätrafors - Sennan 2 - 2

Fotboll damer
Elitettan
Kungsbacka DFF - AIK  1 - 1, (0 - 0)
Målgörare, Kungsbacka DFF, Cornelia Kapocs
AIK, Petra Sundqvist







Målskytten Cornelia Kapocs


Holmalund - Uppsala  1 - 0 
Hovås/Billdal - Östersund  1 - 1 
Sundsvall - Assi IF  0 - 3
Mallbacken - Kalmar  3 - 2
Västerås - Böljan  4 - 2

Div 1 Mellersta Götaland
Onsala - Falköping  6 - 2, (1 - 1)
Målgörare, Onsala, Linnea Bjöörn 3, Ida Jacobsson 2, Victoria Uppman
Falköping, Johanna Georgsson, Hanna Westergren





Målgörare, Onsala, Linnea Bjöörn 3, Ida Jacobsson 2, Victoria Uppman


Valinge - Mossen  6 - 1
Mariebo - Örby  9 - 0
Qviding - Värnamo  2 - 3
Nittorp - Vadstena  5 - 0

Söndag
15:00 Bergdalen - Jitex

Div 2 Västra Götaland
Tvååker - Utbynäs  1 - 4

Lerkil - Guldheden  4 - 8, (1 - 4)
Målgörare, Lerkil, Sofia Terner 2, Sandra Jungevi, Johanna Öhrnberg
Guldheden, My Olofsson-Hjelm 3, Emilia Lindgren 2, Josefine Walker 2, Linn Pettersson

Ytterby - Göteborgs FF  1 - 2
Hisingsbacka - Göteborgs DFF  0 - 8
18:30 Landvetter - IK Zenith

Div 3 Halland
Hyltebruk - Frillesås  0 - 1, (0 - 1)
Målgörare, Matilda Lagerström 

Tölö - Löftadalen 9 - 1, (3 - 0)
Tölö IF, Sarah Mellouk 3, Elin Björnson 2, Ellinor Jonsson, Kristina Ring, Kajsa Månsson, Fanny Apelvi 
Löftadalen, Anna Olsson

Div 4 Göteborg A
Eriksberg - Kode IF  4 - 0

tisdag 8 augusti 2017

Fotboll, onsdag, torsdag 9, 10 augusti - seriematcher

Fotboll herrar
Div 5 Halland
Träslövsläge - Genevad/Veinge  2 - 2

Div 5 B Göteborg
Masthugget - Hovås/Billdal  4 - 2

Div 6 Norra Halland
Särö - Grimeton  4 - 2, (2 - 2)
Målgörare, Särö IK, Andreas Juthage, Felix Honnér, Casper Lie Gustavsson, Melker Johansson
Grimeton, Mattias Lennartsson, Erik Larsson

Rolfstorp/Skällinge - Långås/Morup  2 - 3

Div 7 Norra Halland
Galgbacken - Viljan/Älvena  4 - 0, (1 - 0)
Målgörare, Fabian Martinsson 2, Rasmus Andersson, August Svandal 

Gullbrandstorp - Bänared. 1 - 3

måndag 7 augusti 2017

Fotboll, måndag, tisdag 7, 8 augusti - seriematcher

Fotboll herrar
Div 3 Sydvästra Götaland
Högaborg - Snöstorp/Nyhem  5 - 1

Div 5 Halland
Löftadalen - Halmia Ac  5 - 2, (4 - 1)
Målgörare, Löftadalen, Jonas Stigsson 3, Adam Löfwander, Filip Davidsson  
Halmia, Anton Lundahl, Felix Persson 

Fotboll damer
Elitettan
Uppsala - AIK  3 - 2

Div 1 Mellersta Götaland
Falköping - Mariebo  0 - 5
Nittorp - Mossen  8 - 1

Div 3 Halland
Halmstads BK - Tölö IF  3 - 0, (1 - 0)
Målgörare,  Zara Jönsson, Alina Almén, Alma Svensson 

BK Astrio - Hyltebruk  5 - 1
Torup/ Rydö - Norvalla  0 - 1

fredag 4 augusti 2017

Fotboll, fredag, lördag, söndag 4, 5, 6 augusti - seriematcher

Fotboll herrar
Div 2 Västra Götaland
Lindome - Tvååker  0 - 4, (0 - 4)
Målgörare, Albin Winbo, Perparim Beqaj, Rasmus Andersson, Labinot Syla

Sävedalen - Vinberg  3 - 0
Dalstorp Höganäs  3 - 2
Varbergs GIF - Assyriska IK  1 - 2
Ullared - Torslanda  1 - 1

Div 3 Sydvästra Götaland
Onsala - Laholm  2 - 1, (0 - 1)
Målgörare, Onsala, Victor Andersson, Oliver Nåfors
Laholm, Oskar Hemhagen 








IK Wormo - Lerkil  3 - 1, (1 - 0)
Målgörare, IK Wormo, Albin Subasic, Lisi Jaka, Pontus Eklund-Rådberg
Lerkil, Nicholas Bredöl

Kungsbacka IF - Kågeröd 2 - 1
Målgörare, Kungsbacka IF, Victor Kalasho, Alen Veric,
Kågeröd, Niklas Lundblad

Västra Frölunda - Stafsinge 3 - 2
Askim - Glumslöv  1 - 2

Div 4 Halland
Lilla Träslöv - Fjärås  2 - 3, (0 - 2)
Målgörare, Lilla Träslöv, Johan Svensson 2  
Fjärås, Tobias Ranäng, Jonathan Gunnarsson, Adam Noring

Tölö - Skrea  4 - 2, (1 - 1)
Målgörare, Tölö IF, Johan Eriksson 2, Linus Bodin, Victor Glaerum
Skrea, Viktor Karlsson, Kenny Hagberg

Kvibille - Leikin  6 - 4
Heberg/Årstad - Getinge  1 - 2
Andersberg - BK Astrio  3 - 5

Div 5 Halland
Galtabäck - Löftadalen  3 - 3, (1 - 2)
Målgörare, Galtabäck, Johnathan Ekvall, Albin Svensson, Viktor Svensson
Löftadalen, Rasmus Olsson 2, John Gerhardsson 

Torup/Rydö - Bua IF  0 - 4
IF Centern - Träslövsläge  4 - 3
Genevad/Veinge - Halmia Ac 4 - 3
Kornhult/Hishult - Norvalla  2 - 4
Väröbacka - Derome/Åskloster  0 - 0

Div 6 Norra Halland
Valinge - Anneberg  1 - 3, (1 - 2)  
Målgörare, Valinge, Robin Johansson
Anneberg, Oskar Stål 2, Nam Nguyen  

IF Rinia - Särö IK  2 - 0, (0 - 0)
Målgörare, Jeton Xhemajli, självmål 

Glommen - Ginsten  2 - 1
Kung Karl - Rolfstorp/Skällinge  4 - 2
Långås/Morup - Böljan  3 - 4
Grimeton - Veddige  4 - 1

Div 7 Norra Halland
Trönninge BK - Vessigebro/Ätrafors  4 - 1
Haverdal - Ätran  1 - 3

Fotboll damer
Div 1 Mellersta Götaland
Jitex - Onsala  2 - 0, (1 - 0)
Målgörare, Julia Strahl, Sara Fredborg

Örby - Valinge  2 - 4
Vadstena - Qviding  2 - 3

Div 2 Västra Götaland
Guldheden - Fjärås  5 - 1, (3 - 1)
Målgörare, Guldheden, My Olofsson-Hjelm 5  
Fjärås, Jenny Gustavsson

Utbynäs - Lerkil  7 - 2, (3 - 1)
Målgörare, Utbynäs, Kajsa Sjögren 4, Amanda Flodin, Emma Olsson, Maria Niemelä
Lerkil, Jasmin Gustavsson, Sofia Terner 

Göteborgs FF - Göteborgs DFF  0 - 4

Div 3 Halland  
Frillesås - Vinberg  3 - 1, (2 - 1) 
Målgörare, Frillesås, Johanna Åkerberg, Elin Avberius, Matilda Lagerström

Norvalla - BK Astrio  2 - 3

onsdag 2 augusti 2017

Fotboll, onsdag, torsdag 2, 3 augusti - seriematcher

Fotboll herrar
Div 2 Västra Götaland
Tenhult - Eskilsminne  0 - 0 
Hittarp - Halmia  3 - 2

Div 4 Halland
Åsa IF - Hyltebruk  5 - 0, (2 - 0) 
Målgörare, Linus Månsson 2, Tobias Nordström, Jimmy Börjesson, William Berntsson








Div 5 Halland
Kornhult/Hishult - Väröbacka  2 - 3

Div 7 Norra Halland
Bänared - Galgbacken  0 - 3, (0 - 3) 
Målgörare, Kristoffer Degerlund 3  

Sennan - Falkagård  0 - 5
Viljan/Älvena - Arvidsyorp  5 -2

Fotboll damer
Div 3 Halland
Torup/Rydö - Frillesås  3 - 3, (3 - 1)  
Målgörare, Torup/Rydö, Emilia Karlsson, Clara Johnsson och självmål 
Frillesås, Matilda Gustafsson 2, Elin Averius